Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu wysyłania roboczych sygnałów nawigacyjnych wykorzystując kolejne dwa satelity systemu Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez system nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po zrealizowaniu wielotygodniowych, wymagających testów na orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. W szczególności, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny w centrum ESA w Belgii, przeprowadzono pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od tych orbiterów, aby oszacować kształt sygnału i jego wielkość.

Sprawdzono do tego wydajność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Badania były realizowane z Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku testowano wydawanie poleceń i pilnowanie satelitów, a w drugim koordynowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy zakończyły się sukcesem na parę dni wcześniej aniżeli przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły nadawanie kompleksowych informacji nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje na chwilę obecną też badania 2-óch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 oraz 12), jakie wystrzelono 17.12.15 r. Tymczasem orbitery o numerach 13 a także 14 przeszły niedawno badania przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii i zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu następnych satelitów Galileo. Ostateczny system Galileo ma liczyć 24 orbitery. W tej chwili emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „roboczej” – wykorzystuje je branża satelitarna do naszykowania produktów a także usług, jakie przyszłości mają być dane samym użytkownikom.